Võhandu maraton - soovitused ja nõuanded

Võhandu maraton on 2006. aastal alguse saanud 100-kilomeetrine aerutamise maraton mis toimub igal aastal aprillis Võhandu jõel ning millest võtavad igal aastal osa tuhanded inimesed. See on elamus!

Võhandu maratonil osalemise soovitused

Loovusaida partner Indrek on maratoni läbinud kolm korda ning matka kõige adrenaliinirohkema lõigu, kuhu jäävad vanade veskitammide juurde tekkinud kärestikud, on ta läbinud kümneid kordi.

Indrek jagab siin postituses nõuandeid ja soovitusi nendele, kes kaaluvad maratonil osalemist. Lõpus viskame õhku ka üleskutse meeskondadele – tulge enne maratoni meie juurde ajurünnakule ning peale maratoni meie saunadesse lõõgastuma!  Saate kaks asja korraga – tulemusliku töise väljasõidu ja ägeda elamuse meeskonnana. Loomulikult saame ajurünnakule tulnud meeskonnale korraldada Võhandu ägedaimal lõigul vahva sõidu korraldada ka väljaspool maratoni aega!

Mis on Võhandu maraton?

Võhandu maraton - sa suudad rohkem kui arvad

Võhandu maraton on Lõuna-Eesti suursündmus, mis ühendab looduse ja spordi, pakkudes osalejatele unustamatuid hetki, vinge saavutuse ja mitmeid adrenaliinilakse. Maratoni start antakse Võru linnast Tamula järvelt, kulgeb mööda kaunist Võhandu jõge ning lõppeb Võõpsu paadisadamas Põlvamaal. Maraton pakub unikaalset väljakutset nii rafti-, kanuu-, süsta- kui ka SUP lauaga sõitjatele.

Jõgi on selle 100 kilomeetri jooksul vaheldusrikas, pakkudes osalejatele mitmekesist ja kaasahaaravat elamust läbi looduskaunite maastike – peale stardisaginat, kus on peamine eesmärk, püsti jääda :-), jäävad teele ägedad Viira ja Süvahavva kärestikud (ja lisaks ka mitmed väiksemad kärestikud) ning ka lõputuna tunduvad jõelõigud maratoni teises pooles. Osalejad saavad seega nautida nii kiireid voolusid, keerulisi jõelõike kui ka maalilisi vaateid ümbritsevale loodusele. Kõik selle muudab igal aastal erinevaks ilm – aprilli alguses ei ole aastad kohe kindlasti vennad.

Alustame sellest, mis on paljude esimene küsimus – kuidas mitte ümber minna? Kui sa peaks siit artiklist ainult ühe nõuande kaas võtma, siis olgu see nipp, mis aitab Viiralt ja Süvahavvalt ilma ümberminemata läbi tulla.

Võhandu maraton, Viira veski, ümber minek

Nõuanne on lihtne – püsi alati jõevooluga paralleelselt, ära lase paati risti ning sõida seal nii kiirelt kui saad, sest juhul kui mõtled, et lähed ettevaatlikult ja aeglaselt, muutud juhitamatuks ja kiire vool saadab su sinna, kuhu tema tahab. Sageli lõppeb see taevasse vaatava paadipõhjaga. Juuresoleval fotol on süst läinud vooluga risti - järgmisel hetkel on sõitja vees. Kiirelt liikudes on see oht minimaalne. Raftiga sõites on see oht samuti olematu.

Süstaga Võhandu jõel Viira veski juures

Kanuuga sõitjatele kehtib eraldi soovitus - eesistuja kallutab ennast kanuu põhja ja tagumine ajab jalad laiali, sellega viite raskuskeskme madalamale ja kanuu muutub stabiilsemaks. Allpool on selle kohta üks hea foto ka.

Teine oluline asi – nii Viira kui Süvahavva vesiveskite juures on korraldajad sildade külge kinnitanud nooled (vaata allolevalt fotolt) – jälgi trajektoori valikul neid. Vastupidisel juhul võid sattuda kividele – nende hulk sõltub küll konkreetse aasta veetasemest, aga arukas on neid vältida ka kõrge veetaseme korral.

Süvahavva vesiveski 2023 aasta suurvee ajal

Kellele on Võhandu maraton suunatud ja milline peaks olema ettevalmistus?

Võhandu maratonile on teretulnud nii harrastajad kui ka professionaalsed sportlased. Maratoni tunnuslause - Sa suudad rohkem kui arvata oskad! - kehtib 100%. Võhandu maraton on jõukohane kõigile, see on eelkõige tahtejõu, mitte füüsise pingutus. Eelnev kehtib muidugi ainult siis, kui sa tulemust sõitma ei plaani minna.

See on suurepärane võimalus testida oma tahtejõudu, oskusi ja vastupidavust ning kohtuda aerutamisentusiastidega üle maailma. Maratonile tulles võid olla kindel, et saad osa elavast ja innustavast õhustikust, mis juba iseenesest on äge nagu igal teisel suurel spordipeol.

Enne Võhandu maratonile registreerumist on oluline arvestada mitme asjaga. Esimene ja kõige olulisem on muidugi sõiduvahend – maratonil osalemiseks saad selle rentida matkakorraldajatelt (näiteks Matkajuht OÜ). Soovi korral saad rentida rafti, kanuu, süsta ja või SUP laua, kuid oluline on teha see broneering piisavalt varakult, kuna huvilisi on palju.

Siin on peidus ka üks päris oluline trikk – matkakorraldajad on oma varustuse soetamisel pidanud silmas eelkõige stabiilsust ja ohutust, aga see tähendab kaotust kiiruses. Mõnigi kord ei pöörata sellele tähelepanu, sest „ega ma võistlema lähe“. Tegelikult lähed küll – lähed iseendaga võistlema. Kui maratoni läbimiseks kulub 10+ tundi, siis juba juba paar-kolm km/h kiiruse erinevus muudab oluliselt sinu pingutuse kestvust. Seega – kui võimalik laena sõbralt kiirem paat :-). Väheoluline pole ka kiirema paadiga teistest osalejatest möödalibisemisel tekkiv positiivne emotsioon.

Kanuuga kärestiku läbimise tehnika Võhandu maratonil

Kindlasti tasuks kontrollida oma varustust ja veenduda, et kõik toimib ning panna see enda järgi paika – jalatoed sobivale kaugusele, istmepehmendused paika (ooo jaa, lisapolster on hea mõte). Samuti mõtle läbi, kuhu panna veepudel ja snäkid, et need oleks kättesaadavad. Mõtle läbi ka riietus – mis riided selge paned ja ning kas sul on taustameeskond, kes saab vahepunktides sulle kuivad riided anda ning aitab paati tassida.

See viimane on siis seotud sellega, et rajal on neli punkti, kus tuleb paadist välja tulla ning see käsitsi teisele poole tammi toimetada, pikim tassime on mitusada meetrit. Parim viis seda teha on see kui ei pea seda ise tegema :-).

Taustameeskond peaks omakorda arvestama sellega, et ka teistel osalejatel on taustameeskonnad ning teed vahepunktide juures on kitsad – seega tuleb varuda aega kohale jõudmiseks ja parkimiskoha leidmiseks.

Kuigi see võib esmapilgul tunduda ebaloogiline, siis uskuge mind - kalipso ei ole nii pikal sõidul hea riietus. Pigem kehtib riietuse osas klassikaline looduses liikumise reegel – kihilisus on hea, esiteks hoiab sooja, teiseks aitab reguleerida. 10-20 tundi kestva maratoni jooksul võib ilm muutuda, aga päris kindlasti on päeval soojem kui öösel ja seega vajadus riietust muuta on ilmselge. Mina ise kasutan jahedama ilma korral ka kuivülikonda.

Jalanõude osas on minu eelistus olnud neopreenist surfisussid, aga asja ajavad ära ka tennised vmt. Muidugi sõltub kõik ilmast, aga kindlasti võid arvestada sellega, et jalad saavad märjaks ja sopaseks igal juhul – vahepunktide kaldad tallatakse poriseks üpris kiirelt. Vähemalt süstaga sõites – kus põll aitab süsta sees sooja hoida – pole mul jalad kunagi külmetama hakanud. Kui ma sõidaks raftiga, siis ilmselt kaaluks saapaid, muidu mitte.

Kui sul taustameeskonda ei ole, siis võta tagavarariided kuivakotiga vee peale kaasa. Seda tasub teha ka külma ilma korral, siis saad vajaduse tekkides kohe riideid vahetada. Ja vahetuskomplekte võiks olla rohkem kui üks, aga piisab kui teine ja kolmas komplekt on saateautos.

Lisaks varustusele on kasulik eelnevalt harjutada pikemate distantside läbimist ja saada mingi esmane paaditunnetus. Ei pea iga hinna eest pool aastat iga päev treenima, aga mõned pikemad sõidud tuleks kasuks, et saaksid paadi enda jaoks mugavaks. Loomulikult – mida suurem treenitus, seda lihtsam ja kiirem maraton.

Enne registreerumist tasub tutvuda ka maratoni korralduslike juhistega – leiad need Võhandu maratoni kodulehelt. Teave registreerimise, stardikorralduse ja muude oluliste detailide kohta aitab sul ette valmistuda maratonipäevaks ning tagada sujuv osalemine sündmusel.

Mida maratonile kaasa võtta?

Ma pole toitumisspetsialist ega personaaltreener – kindlasti tasuks võimalusel nendega nõu pidada. Mõned mõtted siiski omalt poolt ka – maratonipäevale on soovitatav võtta kaasa spordigeele või -jooke, mis annavad kiiret energiat ja aitavad vältida lihaste väsimust ja krampe (magneesium!). Lisaks võid kaasa võtta väikeseid suupisteid, nagu energiabatoone, pähkleid või puuvilju, et saaksid vajadusel lisatoitu.

Eespoole mainitud vahepunktides – täpsemalt kahes esimeses – pakutakse ka süüa ja juua (vaata kodulehel olevast juhendist täpsemat infot), aga nendesse tekivad tavaliselt üpris pikad järjekorrad ja kui sul on hasart sees, siis ei raatsi järjekorras seista. Jooma pead aga kindlasti ja regulaarselt ning enamasti juba siis kui veel ei tundu, et tahad.

Meeskonnaga Võhandu maratonil osalemine

Oluline osa Võhandu maratonil osalemisel on ka ohutusvarustus – kanna kindlasti päästevesti. Võimalusel vali selline, mis jätab aerutades õlad vabaks ja millel on eesküljel taskud. Esmapilgul väike asi, aga hiljemalt Räpinas oled rõõmus kui saad suupiste kergelt kätte :-).

Hoidke kaasas ka veekindlat mobiiltelefoni või tavalist mobiiltelefoni veekindlas kotis, et saaksite vajadusel hädaolukorras abi kutsuda või ühendust võtta korraldajatega. Ideaalne on kui saad telefoni kasutada sellest kotist välja võtmata. Veel üks oluline detail – kinnita telefon enda külge, mitte ära pane paati, sest võib juhtuda, et õnnetuse korral ei ole sa enam oma paadi juures.

Paha ei tee ka väikesed esmaabivahendid, näiteks plaastrid, sest villid kipuvad peopesadesse tulema. Nende ennetamiseks võid käsi teipida, väärt abiliseks on ka kindad – sobivad ka lihtsad töökindad, soovitavalt mittelibiseva peopesaga. Kui on külmem ilm, siis on muidugi neopreenist kindad paremad. Olen teisi näinud kasutamas ka muhvi, aga seda pole ise proovinud.

Üks asi veel – korralik pealamp. Kui peaksid jääma pimedas sõitma (ehk juhul kui aeg tuleb 12+ tundi), siis kulub see marjaks ära.

Mida arvestada maratonipäeval?

Saatemeeskonna jaoks olulistest asjadest oli juba eespool juttu. Üks oluline asi nendele veel – korraldaja pakub võimalust rentida GPS seade, mis võimaldab sinu saatemeeskonnal sind jälgida – see teeb nende elu seal maa peal trügides lihtsamaks. Tasub see väike lisakulutus teha – ei pea pingsalt tulijaid jälgima, vaid istuvad autos ja tulevad vee äärde kui sa saabud. Arusaadavalt eriti hea halva ilma korral.

Võimalusel vii paat Tamula randa kohale eelmisel õhtul, võta stardimaterjalid ning allkirjasta ohutusjuhend – siis on võistluspäeval lihtsam. Allpool on kaks Sven Zaceki tehtud fotot stardist - saad natuke aimu sellest sagimisest, mis vee peal toimub.


Võhandu maratoni start drronivaade


Võhandu maratoni start

Võhandu maratoni päev algab varakult – start Tamula järvel antakse juba kell 7 hommikul. Tule kohale ajavaruga, sest paadi vee peale saamine ning kaldalt stardijoonele jõudmine võtab ka oma aja. Esimesel aastal olin alles kaldal kui juba stardipauk anti. Ega selles olukorras ka midagi otseselt halvasti pole – eriti kui lähed elamust otsima ja iseendaga võistlema.

Teine soovitus – eks jällegi sa ise tead oma eesmärke – aga mina eelistan stardis pigem läbida rada veidi suurema kaarega selle asemel, et suure rahvasumma sees trügida mööda kõige lühemat trajektoori. Mulle üldse ei meeldi mõte leida ennast aprillikuisest Tamula veest – just see võib ideaaltrajektooril trügimise käigus kergelt juhtuda. Eriti kui sa hankisid sõbralt kiirema paadi, sest see on ebastabiilsem kui „turistikas“.

Mõned soovitused, mis võivad abiks olla:

  1. Mõtle, millised on sinu eesmärgid maratonil osalemisel. Kas soovid võistelda ja saavutada kiire aeg või on eesmärk lõpetada ja nautida kogemust? Sellest tulenevalt saad eespool olnud soovitusi enda jaoks kohandada.
  2. Aerutamistehnika on tähtis – eespool rääkisin ettevalmistusest, aga ei maininud aerutamistehnikat. Pööra tähelepanu tehnikale, sh õige aerutamisrütmi ja kätega töötamisele. On mitmeid pakkujaid (näiteks seiklus- ja matkafirma 360°), kes enne maratoni väikesi ettevalmistavaid lühikoolitus teevad. Need on abiks. Abiks on ka Youtube videod - vt ühte siin veidike allpool.
  3. Arvesta puhkepauside ja toitumisega. Võhandu maratonil on tavaliselt kaks toitlustuspunkti, kus saad kosutada end energiarikka toidu ja joogiga – aga kui sa ei taha järjekorras olla, siis tee pause vee peal. Väike amps ja kerge sirutus (kasvõi paadist väljumata) on väärtuslik. Jõepealsete pauside eelis on veel ka see, et isegi kui sa ei aeruta, siis enamuse distantsi peal kannab sind vool pisitasa ikka edasi.

Järeltegevused ja kogemuste jagamine

Võhandu maratoni lõpetamine on suur saavutus, mis väärib jagamist ja tähistamist! Pärast maratoni lõppu julgustan kõiki osalejaid jagama oma kogemusi ja emotsioone – ka korraldaja annab oma panuse, andes igale lõpetajale medali ning tehes igast lõpetajast foto, mida saad hiljem kasutada sotsmeedias või kus iganes.

Võhandu maratoni finiš Võõpsus

Üks soovitus veel – kohe pärast finišijoont võid võtta hetke, et nautida oma saavutust ja tunnetada uhkust, mis kaasneb pika ja väljakutseid täis distantsi läbimisega. Eriti esimese korral lõpetades – see on võimas tunne. Mina istusin esimeses finišis mitu minutit paadis enne kui välja ronisin. Äge oli!

Meeskonnatöö ja seiklus üheskoos – miks mitte ühendada meeskonna ajurünnak ja Võhandu maraton?

meeskonnaüritus Loovusaidas

Võhandu maraton pakub suurepärast võimalust meeskonnatöö arendamiseks ja ühtekuuluvuse tunde loomiseks. Osalemine sellisel väljakutsel aitab meeskonnal tekitada meie tunnet – ühised kogemused liidavad. Võite seda teha raftis (sinna mahub kuni 9 tiimiliiget) või väiksemas paatides, see polegi oluline. Oluline on ühine saavutus – maraton annab teile võimaluse ületada koos piire ja kogeda ühist seiklust. See on fun, garanteerin!

Lisaks võite maratonil osalemise ühendada suurepärase võimalusega viia eelmisel päeval või päevadel Loovusaidas läbi oma meeskonna strateegiapäev või ajurünnak. Me asume Võhandu lähedal ning meie töine keskkond võimaldab meeskonnal keskenduda ideede genereerimisele, probleemide lahendamisele ning uute lahenduste leidmisele. Samuti saate siin ööbida ja soovi korral pärast maratoni lõõgastuda meie saunades. Meeskonnatöö ja fun üheskoos!

Registreerumine avatakse Võhandu maratoni ametlikul veebilehel jaanuari alguses! :-) 


Tulge meeskonnaga ajurünnakustuudiosse - siin on võimalik korraldada erinevaid programme, kus saad oma meeskonnaga uusi lahendusi otsida ja kvaliteetaega veeta.