Uuring: mõned minutid füüsilist aktiivsust päevas mõjutavad sinu aju ja loovust positiivselt

Mis oleks kui sa teaksid oma igapäevaste tegevuste mõju oma ajule? Näiteks millised igapäevased tegevused võivad su aju toetada ning millised hoopis kahjustada? Värske uuring, mis uuris ligi 4500 Suurbritannia elaniku igapäevast aktiivsust, annab mõned vastused.

aktiivne tegevus, süstamatk

Image by Pexels from Pixabay

Mis uuring see siis oli?

Uuringu raames kinnitati umbes 4500 inimesele  aktiivsusmonitorid ning mõõdeti seitsme ööpäeva vältel nende aktiivsust. Seejärel uuriti, kuidas nende käitumine mõjutas nende lühiajalist mälu ning probleemide lahendamise võimekust.

Väikesel aktiivsusel on mõju

Uuring näitas, et isegi väike mõõdukas füüsiline aktiivsus, nagu tempokas kõndimine või treppidest üles-alla jooksmine, on positiivse mõjuga. John Mitchell, uuringu autor, rõhutas, et juba kõigest 6-9 minutit aktiivseid tegevusi päevas parandasid osalejate probleemide lahendamise võimekust ja teisi kognitiivseid oskuseid. Veidi alla 10 minuti mõõdukat kuni intensiivset treeningut päevas parandas osalejate töömälu ning mõjutas kõige enam planeerimis- ja organiseerimisoskust. Tõsi, paranemine polnud kõige märgatavam, kuid mida rohkem aega inimesed panustasid intensiivsemasse treeningusse, seda märgatavamad olid tulemused.

Mõõdukas füüsiline aktiivsus oli selle uuringu tähenduses näiteks tempokas kõndimine või jalgrattasõit. Intensiivne liikumine on näiteks aeroobne tantsimine, jooksmine, ujumine ja jalgrattaga mäes üles sõitmine.

Istumine ja liigne magamine on negatiivse mõjuga

Uuring näitas, et kui füüsiline aktiivsus asendati kaheksa minutilise istumisega, kuue minuti kergema liikumise või seitsme minuti magamisega, siis kognitiivne võimekus vähenes 1-2%.

Autor rõhutab, et uuringust ei tohi järeldada, et uni pole oluline. Vastupidi - kvaliteetne uni on vajalik, et aju saaks oma tipptasemel töötada. Siiski võib aga liiga palju magamine kognitiivset võimekust hoopis kahjustada.

une mõju tervisele ja loovusele

Image by Sam Williams from Pixabay

Kokkuvõte

Loomulikult vajavad need uuringud täiendavat uurimist ja kinnitust. Siiski rõhutab Mitchell, et isegi väikesed muutused igapäevastes harjumustes - vähem kui 10 minutit aktiivsust - võivad mõjutada oluliselt meie kognitiivset tervist.

Nii et kui tahad oma aju teravana hoida, siis tasub igapäevasesse rutiini lisada vähemalt mõned aktiivsed minutid. Võib-olla proovid hommikul tempokat jalutuskäiku või õhtul lühikest jooksu? Isegi väikesed muutused võivad teha suure erinevuse su aju tervises ja toimimises. Nii et tervis ja terav mõistus on vaid mõne aktiivse hetke kaugusel!


Tulge meeskonnaga ajurünnakustuudiosse - siin on võimalik korraldada erinevaid programme, kus saad oma meeskonnaga uusi lahendusi otsida ja kvaliteetaega veeta.